Sevar
   zpět na hlavní stránku
Synonyma:
Zápis v LRO: 2008
Původ: interspecifická odrůda z křížení (F1 Seyve Villard 12-358) x (F1 Svatovavřinecké), vyšlechtil V. Křivánek, Z. Habrovanský a A. Tománek již v roku 1964 v Polešovicích (Morava)List: mělce 3 - 5 laločnatý, střední až malý s překrytým řapíkovým výkrojem, na rubu neochlupený a bez štětinHrozen: kónický, střední velikosti, křídlatý, řídkýBobule: malá, tmavě modrá až černá, dužnina částečně zbarvená, polomasitá, chuť jednoduchá, málo kyselin. Slupka se začíná vybarvovat již koncem července.
Semeno:
Jednoleté dřevo a zimní pupeny: dřevo světlé, proužkované s tmavšími tečkamiZačátek rašení: první polovina dubna, včelka zelená s načervenalými okraji, téměř bez ochlupeníRůst: bujný, vrchol žlutozelený, bez ochlupení, okraje lístků načervenaléOdolnost k mrazům: k zimním asi dobrá, na jaře celkem brzo raší, takže jarní mrazy mohou škodit
Odolnost k chorobám: velmi dobrá k oidiu a plísni šedé, k peronospoře středně odolná
Odolnost proti škůdcům:
Kvetení: sprchá
Zrání: zraje v polovině až koncem září
Plodnost: malá, starší keře prý plodí dobře
Víno: 
"Víno vyrobené z nově uznané odrůdy má tmavočervenou barvu, ovocnou a květinovou vůni a chuť, z číše jsou cítit plody okraje lesa - jahody, maliny, ostružiny, borůvky či černý rybíz." (Dobrý den s Kurýrem 3.11.2008 ) Mohu potvrdit na základě mikrovzorku vína. Je měkké, s malým obsahem tříslovin, dosti aromatické, typu Dornfelder, atraktivní. Určitě bude zajímavé jako mladé víno.
Poloha a půda: asi vyhovují méně vlhké lokality, kde se omezí bujný růst
Podnož: asi vhodné méně bujné podnože podporující plodnost a omezující sprchání
Řez:
Poznámky: velmi málo dostupných informací, výše uvedený popis je podle jediného mladého keře
Literatura: Národní kolekce rodu Vitis (viz. linky)
                    wikipedia

zpět na hlavní stránku
opravy, připomínky:

autor: Ján Matiašovic