Sprchání
zpět na hlavní stránku
Synonyma: Verrieselung, coulure

Nejedná se o chorobu, ale o špatný vývoj bobulí v důsledku abiotických vlivů, náchylnosti odrůdy, popřípadně i virových infekcí. Příčinou je špatné opylení a následné opadávání kvítků (obrázek 1) nebo vývin malých bobulí bez semen (obrázek 2). Špatné opylení nastává zejména při chladném a deštivém počasí v době kvetení. Další příčinou může být příliš bujný vegetativní růst keře v důsledku přehnojení dusíkem nebo špatně zvolené podnože, kdy nebyly brány v úvahu vztahy odrůda-podnož-stanoviště.
Mírné sprchnutí květenství může být prospěšné (obrázek 3). Jednak dojde k redukci úrody bez nutnosti probírky hroznů a hlavně řidší hrozny jsou výrazně více odolné vůči šíření plísně šedé.


Prevence: Základem prevence je klonální selekce odrůd. Tímto způsobem se podařilo u některých odrůd velmi výrazně potlačit tendenci ke sprchání (např. Frankovka, Tramín). Vyplatí se tedy používat testované klony. Dalším preventivním opatřením je výběr vhodných podnoží, kdy například K5BB podporuje sprchání, naproti tomu např. SO4 naopak podporuje dobré odkvetení.
Osečkování mladých letorostů ještě před kvetením (dojde ke zbrždění vegetativního růstu) může sprchání snížit.
V době kvetení se nedoporučuje chemické ošetřování porostů, zejména měďnatými prostředky.

Literatura: P. Pavloušek: Pěstování révy vinné - Moderní vinohradnictví 2011
                 
zpět na hlavní stránku
doplňky, opravy, připomínky: 
autor: Ján Matiašovic