Plíseň šedá
zpět na hlavní stránku
Synonyma: botritida
Původce: Botriotinia fuckeliana

Houbová choroba s velkým hospodářským významem. Původce žije prakticky na všech organických zbytcích rostlinného původu a je tak všudypřítomný. Stejný původce způsobuje plíseň šedou na jahodách a dalším ovoci.

Napadat může všechny části rostliny. Za deštivého počasí způsobuje na mladých listech a výhoncích vodnaté skvrny, které později zasychají. Příznaky mohou být zaměněny za poškození jarním mrazem.
M
ůže napadat také třapinu nebo stopky bobulí a hrozny pak zasychají.
Nejčastěji se vyskytuje na zrajících bobulích. Napadá slupku bobulí, která se stává propustnou pro vodu. Za
suchého počasí dochází k tvorbě cibéb, za deštivého počasí k hnilobě napadených bobulí a tvorbě povlaků šedých spór. Typický je výskyt poškozených bobulí nejprve na hranici prostřední a dolní třetiny hroznu.


 


Cibéby a hrozinky na hroznu burgundského bílého:



Prevence: Vzdušné keře a řídké hrozny. Suché lokality.
Chemická ochrana: Základem účinné prevence jsou postřiky s dobrou vedlejší účinností proti botritidě v době kvetení a po odkvětu, kdy se stávají zbytky květenství zdrojem infekce pro další období. Dalším kritickým okamžikem je doba zavírání hroznů, kdy používáme specifické antibotritické přípravky. Poslední postřik specifickými botricidy s krátkou ochranou lhůtou je v době zaměkání a dozrávání hroznů. V případě deštivého počasí a masového výskytu choroby však bývají již málo účinné.


Literatura: P. Ackermann: Moravín - Aktiv k ochraně révy vinné 2010
                  http://www.ekovin.cz/plisen-seda


zpět na hlavní stránku
doplňky, opravy, připomínky: 
autor: Ján Matiašovic