Phomopsis viticola
zpět na hlavní stránku

Synonyma: černá skvrnitost révy vinné,
čierna škvrnitosť viniča, Phomopsis cane and leaf spot on grapevine, Schwarzfleckenkrankheit, dead-arm disease
 
Houbová choroba s (u nás zatím) malým hospodářským významem. Prvně údajně zaznamenána ve Francii, v roku 1935 identifikována jako jedna z příčin odumírání ramen kordónů (dead arm) v Kalifornii. V posledních letech popsán výskyt prakticky na celém světě a hospodářský dopad choroby se zvětšuje.

Přežívá jako podhoubí nebo pyknidy ve starém dřevě. Na zimním réví se infekce projevuje jako zbělání nebo zestříbření kůry s malými černými tečkami spór.

 


Na jaře za deště jsou spóry rozstřikovány kapkami vody a infikují rašící očka. Na mladých listech vznikají drobná nekrotická ložiska bránící růstu listu, projevy jsou podobné jako při napadení roztoči (kadeřavost). Uprostřed nekrózy se může později objevit černá tečka spór. Na bázi mladých letorostů se objevují zprvu hnědé, potom černající skvrny. Ty časem zasychají a praskají. Letorost může od místa infekce uhnynout. Může způsobit i hnilobu hroznů.


 

Prevence: vzdušné keře a otevřené polohy. 

Chemická ochrana: výskyt choroby možná potlačuje předjarní postřik sirnými přípravky. Časně na jaře po vyrašení při deštivém počasí by měly být účinné přípravky Novozir, Dithane, Folpan.


Literatura:www.galati.sk

zpět na hlavní stránku
doplňky, opravy, připomínky: 
autor: Ján Matiašovic