Název

KoKl belyj

Synonyma

FVK-4-2, КоКл белый

Barva

Bílá

Původ

Rusko-ukrajinská interspecifická stolní odrůda, která získala svůj název spojením prvních dvou písmen jejich šlechtitelů Kostrikina a Ključkova. Vznikla křížením odrůdy Keša 1 (synonymum Talisman) a odrůdy Kubáň. Vybrána v roce 2000.

Charakteristika odrůdy

Listy: středně velké, pětilaločnaté, se středně velkými výkrojky
Růst: střední až silný, na vlastních kořenech střední
Doba zrání: raná (v Novočerkassku 115-120 dnů, dozrává tam v polovině srpna), SAT potřebná k plné zralost bobulí 2600—2700°С.
Hrozen a bobule: Hrozny střední až velké, kónické, střední hustoty, hmotnost 400-600 g. Bobule jsou velmi velké, rozměry přibližně 33 х 24 mm o průměrné hmotnosti 12-14 g, oválné, světlé, na slunci průzračné s líčkem. V bobuli bývají 3-4 semena. Chuť bobulí je harmonická s dobrým nahromaděním cukru. Dužnina je masito-šťavnatá, slupka průměrně silná. Degustační ocenění je vysoké, 8,0 bodů.
Obsah cukrů a kyselin: cukernatost 14-18 %, kyselost 4,5-5,5 g/l
Vyzrávání výhonů: velmi dobré
Plodnost dřeva: 55-70 %
Počet hroznů na výhon: 1,1-1,5
Zatížení, řez: 30-35 oček na keř, řez tažňů na 6-8, ale vzhledem k vysoké plodnosti spodních oček je možný i řez na 3-4 očka
Odolnost k mrazu: střední až vysoká (–24°C)
Odolnost k chorobám: vysoce odolná k plísni révové (2,0 stupně). Středně odolná k padlí révovému, odolná k plísni šedé

Zakořeňování řízků: Řízky zakořeňují velmi dobře, keře začínají plodit druhým až třetím rokem.

Zvláštnosti

Odrůda je vhodná pro tvary s velkou zásobou dřeva. Vyžaduje regulaci násady keřů, jinak má má sklon k přetížení úrodou, následkem čehož se prodlužuje doba zrání. Dobře snáší přepravu.

Zdroje

Popis odrůdy na stránce http://vine.com.ua
Popis odrůdy na stránce http://vinograd7.ru
S.I. Krasochina, A.F. Chisamutdinov "Stolní odrůdy révy – informativní příručka" vydavatelství Everest, Rostov na Donu, 2008.
foto: http://vine.com.ua

Za svolení k použití fotografií děkuji autorům (Vladimír Charčenko, Anatolij Bačinskij, Sergej Sidorjaka, Jevgenij Sochaňov).

Popis: Ivo Kotrle