Název

KarMaKod

Synonyma

VI-10-2-1, Кардинал Всероссийского НИИ, КарМаКод

Barva

Modrá

Původ

Název KarMaKod je zkratkou názvů rodičovských odrůd Kardinal ustojčivyj Magarača a Kodrjanka. Vyšlechtěn byl ve VNIIViV J.I.Potapenka, Rusko. Interspecifická odrůda.

Charakteristika odrůdy

Listy: Pětilaločnaté, středně vykrajované
Růst: středně silný
Doba zrání:
velmi raná až raná (v Novočerkassku 110-120 dnů)
Květ: hermafroditní
Hrozen a bobule: Hrozny jsou cylindricko konické, středně husté až husté, hmotností 300-800 g, bobule velké 27x19 mm,  o hmotnosti do 8 g protáhle oválné, fialově červené barvy s pevnou dužninou. Chuť je velmi příjemná harmonická, při přezrání se objevuje slabý muškát. Degustační hodnocení vysoké, 8,2 bodu.
Obsah cukrů a kyselin: cukernatost 15-18%, kyselost 5-8 g/l
Vyzrávání výhonů: dobré
Počet hroznů na výhon:
1,2-1,4
Zatížení, řez:
zatížení 35-45 oček na keř, řez tažňů na 8-10 oček.
Odolnost k mrazu: střední až vysoká (-23°C)
Odolnost k chorobám: zvýšená odolnost jak k plísni révové, tak k padlí

Zvláštnosti

Udává se, že u KarMaKodu může docházet k praskání bobulí při vlhkém počasí, ale i názor, že při pravidelné kapkové závlaze toto nebezpečí nehrozí. KarMaKod je jedna z odrůd, které konkurují Kodrjance. Až čas prokáže, jestli je v našich podmínkách lepší nebo horší, ale odolnost k chorobám by měla být lepší než u Kodrjanky a jeho chuť je podle popisu i ohlasů určitě výborná. Hrozny mohou dlouho viset na keřích.

Zdroje

Popis odrůdy na stránce http://vine.com.ua
Popis odrůdy na stránce http://vinograd7.ru
S.I. Krasochina, A.F. Chisamutdinov "Stolní odrůdy révy – informativní příručka" vydavatelství Everest, Rostov na Donu, 2008.
foto: http://vine.com.ua

Za svolení k použití fotografií děkuji autorům (Vladimír Charčenko, Anatolij Bačinskij, Sergej Sidorjaka, Jevgenij Sochaňov).

Popis: Ivo Kotrle